Esperante - Esperancko

Jeśli jeszcze nie słyszałeś nic na temat esperanta, odwiedź stronę lernu.net, gdzie znajdziesz darmowe kursy, słownik oraz esperantystów z całego świata, z którymi możesz porozmawiać.

Esperanto jest językiem międzynarodowym stworzonym w Białymstoku przez Ludwika Zamenhofa. Pierwsza książka przedstawiająca światu dzieło polskiego lekarza została wydana w 1887 roku. Od tego czasu użytkowników tego języka można spotkać w najróżniejszych zakątkach naszego globu. 

Skąd taka popularność? Według mnie to zasługa przede wszystkim bardzo prostej gramatyki, bez żadnych wyjątków. Wielu osobom podoba się również brzmienie esperanta, nie różniące się od języków naturalnych. Łatwe (przynajmniej dla Europejczyków) jest także opanowanie słownictwa, opartego w przeważającej części na językach indoeuropejskich. 

Aby poznać esperanto w stopniu umożliwiającym komunikację z innymi potrzeba zdecydowanie mniej czasu niż w przypadku innych języków obcych. Oczywiście każdy ma inne tempo nauki. Mnie zajęło to około dwóch miesięcy. Po tak krótkim czasie mogłam porozumieć się po esperancku z Węgrami, Niemcami, Słowakami, Włochami, Litwinami czy Turkami.

Polecam esperanto jako język międzynarodowy każdemu, kto lubi poznawać nowych ludzi, inne kultury i ciekawe miejsca. Istnieje również kultura esperancka, czyli literatura i muzyka w tym języku. 

Jeśli chcesz nauczyć się esperanta, a nie wiesz jak to zrobić, zapraszam do przeczytania mojej porady na ten temat w serwisie Zaradni.pl:
Se Vi jam iomete konas lingvon, ne hezitu kaj uzu lingvon

aŭskultante: ekzistas kelkaj esperantaj radioj (Muzaiko) kaj vi povas trovi esperantan muzikon ĉe ViTubo

parolante: venu al esperanta aranĝo, elektu mem kio Vin interesas (SES, JES, Arkones ktp.)

retumante: Vizaĝlibron kaj ne nur Vi povas uzi en esperanta versio (ankaŭ Mozilla Firefox estas esperantigita)

Ĝis revido en Esperantujo!

0 komentarze:

Prześlij komentarz